Лаборатория за ТЕСТОВЕ и Работилница за Тестове
Станалата вече популярна сред много психолози "Лаборатория за тестове" (която разработва или адаптира психотестовете), и най-вече нашата "Работилница за Тестове" (чрез която провеждаме обученията по тях) работи на сезони:
1-ят сезон бе от есента на 2009 г. до лятото на 2010 г.'
2-ят сезон бе от есента на 2010 г. до лятото на 2011 г.'
3-ят сезон, започна от октомври 2011 г. и ще продължи до юни 2012 г.
====================================================================================
3-ти СЕЗОН (2011-2012)
на "РАБОТИЛНИЦАТА на ТЕСТОВЕ" на Институт Ре-Генезис
на "РАБОТИЛНИЦАТА на ТЕСТОВЕ" на Институт Ре-Генезис
1. Той започна през октомври 2011 г. с няколко дистанционни обучения на колеги психолози от страната по избрани от тях психотестове от нашия "Каталог от психотестове".
2. На 16-17.11.2011 г. в гр. Пазарджик се проведе интензивно 2-дневно обучение на 28 педагогически съветници и училищни психолози от област Пазарджик (те представляват 85% от работещите в момента на тези длъжности колеги от тази област). Темата на семинара бе "Психологическо Оценяване на НАСИЛИЕТО в Училище". Водещ на семинара бе Панайот Рандев. Той представи пакет от 8 методики обединени в общ модел от типа "AHA" предложен от известния психолог Ч.Спилбъргър (1985) и включващ 3-компонента - Гняв, Враждебност, Агресивност (Anger, Hostility, Aggression), доразвит и модифициран от П.Рандев (2009) в модела IAHAB, включващ 5-компонента - Импулсивност, Гняв, Враждебност, Агресивност, Тормоз (Impulsiveness, Anger, Hostility, Aggression, Bullying), като за всеки от 5-те компонента на този модел за психологично оценяване на насилието се предоставиха по минимум една скрийнингова и една диагностична методика - общо над 40 скали с ок. 200 айтема, които могат да се обединят в един въпроник от типа омнибус отпечатан с по-ситен шрифт на един лист А3 формат, и който може да се ползва на части с учениците и запълва в рамките на по-дълъг период (напр. 1-2 учебни години), според конкретните нужди и цели на колегата и на училището.
Общата цел на този семинар бе да даде уеднаквен и комплексен инструментариум в ръцете на колегите (участниците в семинара бяха приблизително по равно училищни психолози и педагогически съветници), които в рамките на настоящата учебна година да направят "снимка" чрез скрийнинг на всички, или поне на основните или ключовите групи ученици от своето училище (ОУ, СОУ, ПГ, ПУ, ВУИ и др.), на основата на което, да се изгради база данни за всеки ученик и клас и да се планират по-специфични и целенасочени практически интервенции на индивидуално, групово, класно, випусково, общоучилищно, общинско и областно ниво.
Важно е да отбележим, че нашето разбиране за насилието в училище се основава не само на акцент, проучване и въздействие само върху негативните му компоненти (импулсивност, гняв, враждебност, агресия, тормоз и др.), а и върху произтичащото от общата "философия" на нашия Институт Ре-Генезис позитивна насоченост, т.е. идентифициране и развитие на позитивните, конструктивните потенциали, ресурси, възможности, решения, както на индивидуално, така и на групово, класно, училищно, вартално, общинско ниво. За оценяване на последните ние сме адаптирали дузина психотестове, един от които представихме в рамките на семинара - скрийнингов тест (с 26-айтемен в 8 скали и индекси) за психологично оценяване на т.н. училищен "резилианс" или психична съпротивляемост, включващ 5 вътрешни и 3 външни ресурса. Съществува и разширен вариант с 56 айтема, който включва оценка на 7 вида вътрешни ресурси и 3 вида външни ресурси в 4-те основни сфери на живот на децата и подрастващите - семейство, училище, връстници, местна общност.
Семинарът бе проведен по инициатива и покана на РИО-Пазарджик и като един от неговите резултати, говорещ за ефективността му, бе решено през пролетта на 20112 г. да се проведе втората част на предлагания от И-т Ре-Генезис модел за превенция на насилието в училище, а именно 2-дневен семинар с участието освен на пед.съветници и уч.психолози и техните директори, както и други представители на общински институции, имащи отношение по проблема, на който да се представят ок. 10-15 най-ефективни и популярни в света програми за превенция на насилието в училище, като се фокусираме върху изработването на общоучилищни, общински и областна програми по тази важна обществена проблематика, на основата на извлечени 10-на ключови елемента характерни за успешните (ефективни и дълготрайни) основани на доказателства международно утвърдени програми за превенция на насилието сред подрастващите и които да се прилагат в училищата от област Пазарджик през следващите години.
За информация, в света са известни над 1 000 програми за превенция на насилието сред подрастващите, за ок. 430, от които, ние от И-т Ре-Генезис имаме подробна информация за тяхната същност и степен на ефективност, като сме подбрали за представяне най-ефективните около дузина от последните за обсъждане, интегриране и внедряване отчитайки конкретните нужди и особености на даденото училище или община.
За съжаление, към момента в България сме на съвсем начален етап в тази посока - много се говори за насилието в училище, и по медиите и на различни образователни форуми, а и между учителите и между родителите, но малко реално се прави, а това което се прави или са написани на хартия програми с ниска практическа стойност и ефект, или, направени от сърце, но доста аматьорски, частични и краткосрочни дейности с леко сълзливи и инфантилни имена като "Да се прегърнем", "Да бъдем добри", "От моето към твоето сърце" и др. подобни, които предизвикват умиление, но поради липсата на професионализъм, опит и информираност за международния опит, в опитите си да преоткрият топлата вода и велосипеда, се намират на донаучен стадий, и затова тяхната ефективност е силно проблематична - за съжаление само добро желание не стига, а са необходими обширна и детайлна информация, доста професионален опит и умения, мъдрост, обществена подкрепа и дългосрочност.
Понастоящем в България има само 1, съответстваща на международните стандарти, програма за превенция на насилието в училище - "Анти-Булинг" на норвежеца Дан Олуеус - която се прилага в дузина училища основно в София и по-ограничено в страната и се финансира от УНИЦЕФ, а за София и от общината. Тази програма е една от най-ефективните в света, най-малкото поради факта, че е най-старата (от преди 30-тина години). Наред със своите плюсове, тя, обаче, има и някои недостатъци, които ни спират да я препоръчаме за масово използване в българските училища:
- предназначена е основно за ученици от 5-8 клас и не е много подходяща за предучилищна възраст и за начален курс, и изобщо не е приложима за ученици от горен курс или за някои специфични учебни заведения;
- тя се основава на общ модел и подход, който залага твърде много на организационни правила и механизми, което е важен, но не единствен компонент на една съвременна ефективна програма. В момента съществуват програми от 2-ро и 3-то околение, които значително доразвиват и допълват моделът на Олвеус, в частност чрез специализирани модули и тренинги за различни видове социални и житейски умения, както и някои други допълнителни дейности, което ги прави по-ефективни и целенасочени;
- тя е обща програма за среден курс, докато в момента съществуват стотици по-специализирани и по-фокусирани програми - било по възраст, било по тип проблеми, било по тип училище, било по тип деца и юноши, което в значителна степен повишава диференциалната ефективност от работата чрез подобни програми комбиниращи общата със специфична насочененост програми и модули;
- за входно и изходно ниво се използва основно въпросникът на Д.Олвеус, който макар и доста популярен е вече поостарял като общ подход и специфични аспекти. Към момента са налице над 250 методики за изследване на различни страни на тормоза подрастващите (с повечето от които ние разполагаме), които изследват много по-пълно - и като обхват и като дълбочина - явлението тормоз и виктимизация от връстници и всички свързани с тях измерения и характеристики, отколкото това може да се направи с класическата методиката на Д.Олвеус, дори и в нейните по-нови версии.
Именно в тази посока и е насочеността на Институт Ре-Генезис - да създаде и популяризира едно пост-модерно разбиране и подход към проблема - прави се и се представя пред заинтересованите колеги и образователни ръководители един общ модел - тип "матрица" или "Рубик куб", който включва десетки доказали се като ефективни и устойчиви програми и всяко училище, община и област, на основата на обсъждане, както и от събраните чрез предлагания от нас пакет от психотестове - тип Омнибус, плюс обективни данни, избира и конфигурира подходяща за него комбинация от доказали се и ключови за ефективността елементи на своя програма, която поетапно и поелементно внедрява и практикува в течение на няколко години, като се акцентира не толкова на дълбочината на взаимодействията, колкото на свързаността и устойчивостта на връзките, както между отделните компоненти на програмата, така и на общоучилищните и общински връзки, взаимодействия и многообразни (не само и толкова финансови) ресурси.
Ако някой от четящите тази кратка презентация на нашия подход към превенция на насилието сред подрастващите иска да получи повече подробности или да заяви семинар - може да се свърже с нас на дадените в сайта наши контакти.
====================================================================================
2-ри СЕЗОН (2010-2011)
"РАБОТИЛНИЦАТА на ТЕСТОВЕ" на Институт Ре-Генезис
"РАБОТИЛНИЦАТА на ТЕСТОВЕ" на Институт Ре-Генезис
След доста популярния и успешен 1-ви сезон на нашата ЛАБОРАТОРИЯ за Тестове, от втората половина на септември 2010 г. започва есенната сесия на нашата Лаборатория за Тестове.
Първият вечерен уъркшоп от есенния ни цикъл ще се проведе на 21.09.2010 г. (вторник) от 18 до 20 ч. в централния офис на Институт Ре-Генезис в София.
В него ще Ви предложим пакет от нови тестове за психология на ХРАНЕНЕТО, ДИЕТИТЕ и ХРАНИТЕЛНИТЕ РАЗСТРОЙСТВА, които са част от нашата специализирана "ПРОГРАМА 49", насочена към психологично-базирано ефективно отслабване, която преодолява недостатъците на традиционните диети, имащи неуспех от близо 90% в рамките на 2-годишен и 95-98% за 5-годишен период.
Този уъркшоп почти съвпада по време и с нашия интензивен 4-дневен тренинг-семинар за овладяване на "Програма 49" насочена към отслабване, която се разпространява само чрез Националната Психологична Франчайзингова Мрежа "Psycho_NET", на която ако желаете, можете да станете членове. Ако посетите и двете събития - предлагаме обща отстъпка от 10%.
За повече подробности и включване в уъкшопа за новите тестове свързани с психология на храненето и разстройствата, както и в "ПРОГРАМА 49" - свържете с нас на дадените в раздел "Контакти" наши координати.
Както и досега, е възможно и дистанционно обучение на колеги, които са извън София, както и за колеги от София, които нямат възможност да посетят нашия уъркшоп в дадения ден и час.