РЕ-ГЕНЕЗИС - Позитивни Алтернативи в и извън нас (Re-Genesis = A+ Inside & Outside us)
Re-Genesis

Програма „Оценявяне и Стимулиране на ТВОРЧЕСТВОТО в Училище”




От учебната 2013/2014 година ние, Институт Ре-Генезис към фондация «Човек Плюс», имаме удоволствието да ви предложим цикъл от семинари и тренинги, който по своята актуалност, обхват и дълбочина нямат еквивалент сред предлаганите у нас от която и да е обучителна организация, но са изключително масови и популярни в училищата в Европа, Америка и Източна Азия, тъй като подпомагат най-важният от всички ресурси и капитали – човешкият ресурс и капитал, който е в основата и е двигателя на всички останали и има както индивидуални и семейни, така и организационни, общностни и общосоциални ползи


Предлагаме Ви Вашите учители да участват в някой от семинарите и тренингите от цикъла ни посветени на

 

«Оценяване и Стимулиране на ТВОРЧЕСТВОТО

(Креативност, Талант и Иновативност) в училище»

 

За какво става дума  - разберете по-долу


Днешното българско образование изостава значително (между едно и три десетилетия), както от добрите практики на водещите в образователно отношение страни (скандинавските, англо-саксонските, тези в Източна Азия), така и от реалните нужди на учениците, семействата, бизнеса и обществото като цяло. Ако нещата в близките 5, максимум 10 години не се променят радикално, нашите и училища и ученици ще се превърнат в европейски и глобални аутсайдери, което ще намали рязко тяхната адаптивност и успешност.

 

Малко образователни ръководители (от МОМН през РИО-тата до директорите на училищата) са наясно, че съществуват (доказани от изследвания в чужбина през последния четвърт век) два механизмаза бързо и рязко подобряване (между 10% и 30%, средно ок. 20%) на образователните резултати на учениците, без за това да се влагат допълнителни материални и финансови ресурси, но изискващи определена промяна в нагласите на учителите и промяна в образователните технологии и в училищния мениджмънт – това са усилена работа по формиране и развитие на характера и стимулиране и проява на творчеството в училище - както при учениците, така и при учителите и директорите.

 

Днешният свят в средата на второто десетилетие на 21 век, а и в бъдеще изисква за да оцелеем и успешно да се реализираме в живота високо ниво на творчество и иновативност, както в професионален, така и в личен план. Не случайно, в публикувана през 2012 г от IBM анкета с над 1700 топ мениджъри на компании от 64 страни в цял свят, те поставиха креативноста и иновативността сред първите три най-важни характеристики, които те ценят в своите служители, и чрез които те очакват конкурентно предимство и успех на глобалния пазар. За съжаление, тези характеристики (наред с формирането на характера) не са сред приоритетите в днешното българско образование (става дума за реалната практика, а не за декларираните цели в официалните документи). Ако искаме нашите днешни ученици да са готови, или поне да са грамотни и компетентни на някакво минимално ниво, за силно динамичния и комплексен свят и живот, в който те ще живеят в недалечно бъдеще, е необходимо училищата, които имат желание да го реализират да разполагат с инструментариум за входно-изходно оценяване на креативността, даровитостта и иновативността на своите ученици и учители, както и да овладеят минимален набор от методи и форми за стимулирането и развитието им. В противен случай, оставайки в традиционните рамки на днешното силно формализирано и остаряло спрямо нуждите на живота учебно съдържание и методи на преподаване, ще изпълняваме стриктно бюрократичните изисквания на образователната администрация, но ще ограничаваме творческите потенциали и на учениците и на учителите и ще слизаме все по-надолу в глобалните изследвания на PISA. Ако не променим в обозримо бъдеще ситуацията и не превърнем творчеството и иновативността (а и формирането на характера) във важни приоритети в работата на всяко българско училище има сериозен и реален риск до края на това десетилетие да превърнем нашите деца и юноши в европейски аутсайдери, повечето от които ще имат нерадостна житейска съдба.

Освен това, старото, съществуващо от столетия разбиране, че творчеството е характерно само за малцина избраници в областта на науката и изкуството, поне от половин век се заменя масово с друго -  съвременното разбиране за творчеството, а именно, че всеки човек има творчески потенциал и може да го прояви в някаква област стига средата – семейна, училищна, социална – да му помогне да го осъществи.

 

Като една първа, но ефективна стъпка в правилната посока, ние предлагаме на българските училища (НУ, ОУ, СОУ, професионални гимназии и др.) нашият цикъл от семинари и тренинги посветени на «Оценяване и Стимулиране на ТВОРЧЕСТВОТО (Креативност, Талант и Иновативност) в училище».


 

Забележка:  ние разграничаваме три аспекта на творчеството

             1) креативност – потенциал за твор-чество, който притежава почти всеки човек; 

             2) даровитост, изявеност, талантливост – проявен творчески потенциал показващ дейности
, резултати и продукти над средните за дадена възраст и среда;  

             3) иновативност – характерни предимно за възрастните в училище – учители, възпитатели, ръководство – склонност, действия, практики, които се изразяват в търсене и използване на нови, оригинални, ефективни подходи за справяне със задачите и проблемите в училищния живот. Тези три допълващи се аспекта се надграждат един върху друг).


 

Като съдържание, в обучителният ни цикъла има две допълващи се линии

 

Първата линия се отнася до съдържанието на включените модули,които се надграждат един върху друг: 

1) оценяване и/или стимулиране на креативносттана нивото на отделния ученик

2) идентифициране, оценяване и/или стимулиране на даровитите, изявените, талантливите ученици на ниво клас и/или училище

3) оценяване и/или стимулиране на иновативносттав училище при педагозите, ръководния екип и училището като цяло.

 

Втората линия е, че можете да изберете за всеки един, или два, или и трите от посочените по-горе явления и модули в каква насока искате да се овладеят знания и умения от вашите педагози:

1) акцент върху методите за оценяването му/им; 

2) акцент върху методите за стимулирането му/им,  или 

            3) комбинация от двете

 

            Според това каква комбинация от посочените по-горе модули и насоки изберете, обучението може да е в 4, 6, 8, 12 и 16-часови формати, като

 

- 4, 6 и 8-часовите варианти включват съответно или само оценяване или само стимулиране на креативността (4 ч.), плюс надареността (6 ч.), плюс иновативността (8 ч.), а

 

- 8, 12 и 16-часовите варианти са комбинирани, т.е. включват, както методи за оценяване, така и за стимулиране, съответно на креативността (8 ч.), плюс надареността (12 ч), плюс иновативността (16 ч)

 

 

Съществува и общоучилищна програма за цялостна и дългосрочна работа по проблемите на креативността на учениците, цялостна система за идентифициране и подпомагане на учениците с изявени дарби и за стимулиране на иновативността сред персонала и ръководството на училището. Ако желаете повече подробности за тази програма се свържете с нас за да обсъдим възможностите за прилагането й в училището ви.

 

За повече детайли за съдържанието на обученията и възможните комбинации от направления и модули - вижте  приложените файловетук  и  тук.

 

Подобна комбинация като обхват, дълбочина, практичност и ефективност на съдържателни модули и насоки в областта на творчеството, и в частност креативността, надареността, таланта и иновативността, няма да намерите при нито една от обучителните организации в България.



В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.